Gołębie na ślub

Czy gdzieś już spotkaliście się z wypuszczaniem białych gołębi? A może słyszeliście o tym od znajomych, kogoś z rodziny? A teraz zastawiacie się co to w ogóle symbolizuję i skąd wzięła się taka tradycja? Jeżeli tak, to odpowiedzi na te pytania odszukacie w poniższym artykule.

Białe gołębie na ślub

Symbol jednego białego gołębia pojawia się między innymi w Starożytnym Egipcie, jak i w Piśmie Świętym, gdzie oznacza on pokój i pojednanie. Przy czym para tych ptaków symbolizuję szczęśliwą i wieczną miłość.

 Gołebie na ślub

Wynika, to z faktu, że gołębie jako jedne z niewielu ptaków łączą się w pary do końca swojego życia. Wspólnie budują gniazdo, jak i również razem wychowują własne dzieci. Stąd też przyjęło się ogólnie, że jeżeli w dniu ślubu ujrzymy gołębie to w naszym związku przeżyjemy wiele szczęśliwych lat.

Gołębie na ślub

Aby nadać jeszcze bardziej uroczystą rangę w dniu ślubu, wiele młodych par decyduje się na wynajęcie białych gołąbków, które wypuszczają zaraz po wyjściu z kościoła, bądź urzędu stanu cywilnego. Najczęściej są to dwa białe gołębie wręczane przez rodziców, świadka lub kominiarza nowożeńcom do rąk. Coraz częściej zamiast pary wypuszcza się ich większą ilość z dużego kosza.

 Białe gołębie w koszu

Koszt wynajęcia białych gołąbków kształtuje się w przedziale od 40 do 200 zł. Chyba, że może je pożyczyć  nasz znajomy lub ktoś z rodziny, kto zajmuje się hodowlą tych ptaków, wówczas jest to najtańsza wersja. A i nie martwcie się gołąbki wracają po wypuszczeniu z powrotem do właściciela – do swojego gniazda.

Wygląda to na pewno bardzo efektownie, jak i uroczyście. Ale przede wszystkim, należy pamiętać, że białe gołębie są niezwykłym symbolem szczęśliwego związku dwojga ludzi.

Foto:
Muffet, AlicePopkorn, Flickr.com
tadzienio, Allegro.pl
www.slub.strefa.pl


Zobacz także:

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.